ENGLISH        DEUTSCH           Cenk Biyik -Tenor                

AKTUALİTEBİYOGRAFİREPERTUARGALERİBASINCDİLETİŞİM

       BİYOGRAFİ   Jenk Bieck

 

                                                                                                                    Cenk Biyik   CV

                                                         Cenk Bıyık

                                                                                               (Jenk Bieck)

               1978 yılında İstanbul’da doğdu.1985 de  Moda İlkokuluna başladı bu dönemde Üsküdar Adile Naşit deneme sahnesi çocuk tiyatrosunda, Mete Akkaya yönetiminde  tiyatro ve müzik eğitimi almaya başladı, 1990 yılında Fenerbahçe Lisesi’ne  girdi. Lise yıllarında , Tevfik Gelenbe Tiyatrosu gençlik kadrosunda çeşitli tiyatro oyunlarında rol aldı. Liseyi  bitirdikten sonra Müjdat Gezen Sanat Merkezi Opera- Şan Bölümüne girdi.Burada bir yıl Opera- Şan Eğitimini Ruhsar Öcal ile devam ettirdi.  1996 yılında Çiçek Kurra Kanter'in öğrencisi olarak girdiği İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera Şan Bölümünden  , Suat Arıkan’ın   öğrencisi olarak 2002 yılında mezun oldu.

                1996 yılında İstanbul Oda Koro’suna dahil oldu. Burada bir yıl Şef Yeşua Aroyo ile Madrigaller ve Rönesans öncesi müziği üzerine çalıştı. Aynı yıl Cemal Reşit Rey Opera Korosu’na girdi. G.Donizetti’nin “L’eliser D’amore” , Ahmet Adnan Saygun’un “Özsoy” Operalarında görev aldı. Atatürk Kültür Merkezi ve Avusturya Kültür Merkezi’nde resitaller verdi.

                1999 yılında Atatürk Kültür Merkezi, İtalyan Kültür Merkezi, Bostancı Gösteri Merkezi Kadıköy İlçesi Atatürk  Haftası Gençlik Şöleninde, Abant İzzet Baysal Üniversite’sinde konserler verdi.

                2000 yılında  Şef Faris Akarsu'nun müzikal çalışmalarına  katıldı. Ve Bursa Devlet Bölge Senfoni Orkestrası ile Broadway müzikalleri konserinde solist olarak görev aldı. Aynı yılda İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Senfoni Orkestrası eşliğinde, İstanbul Kültür Üniversitesi, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Işık Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Konser Salonunda solist olarak görev aldı. Ayrıca Onur Koğacıoğlu'nun kurduğu Rönesans grubunda solist olarak birçok proğramlarda  yer aldı. Aynı yılda İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’nde T.C. 9.Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel ve Gürcistan Devlet Başkanı Sayın Edward Schvardnadze için düzenlenen törende konser verdi.

                2001 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası eşliğinde üç konserde solist olarak görev aldı. Aynı yılda Profesör Ramiz Melik Aslanov yönetiminde, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Senfoni Orkestrası ile Gluck’un “Betrogene Kadı” Operasında “Nuradin” rolünü oynadı ve yine İstanbul Menkul Kıymetler Borsa’sının açılışında bir konser verdi.

                2002 yılında Maltepe Üniversitesi’nde iki konserde solist olarak görev aldı. T.C. Kültür Bakanlığı’nın “Uygarlıklar Beşiği Türkiye 2002 Kültür ve Sanat Şöleni” kapsamında, Şef Rengim Gökmen yönetiminde, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile 29 Mayıs 2002’de Samsun’da, 31 Mayıs 2002’de Ordu Mesudiye Türk Köyünde, 1 Haziran 2002’de Erzincan’da ve 3 Haziran 2002’de Trabzon’da gerçekleştirilen konserlerde solist olarak görev aldı.

                2002 Nisan ayında İstanbul’da 4.si düzenlenen “Siemens Sanat Ödülü” Opera yarışmasında  Türkiye Birincisi  oldu ve Almanya, Badisches Staatstheater Karlsruhe Opera Stüdyosunda bir yıl Eğitim Bursu ödülünü kazandı. Aynı zamanda burada Karlsruhe Musichochschule(Opernschule)de eğitimini devam ettirdi. Prf.Elizabeth Werres ile Şan tekniği ve Stil bilgisi çalışmalarını sürdürdü.Karlsruhe Devlet Operasındaki başarılı çalışmaları sonucunda, Opera Genel Müdürlüğünün teklifi üzerine bu Opera ile solist Kontratı imzaladı.                                                                       

            2003 yılı içersinde Karlsruhe Devlet  Operasında  Gıacomo Puccını’ nin “İl Tabarro” Operasında, Bedrich Smetana’nın “Dalibor”  Operasında “Vitec”rolü,G.Donizetti’nin “Lucia Operasında” “Arturo” rolünü başarıyla oynadı.Ayrıca piyanist  Şef Carl Robert Helg ve Soprano Chiristine Zoller ile birlikte Emirates Hava Yolları ve Karlsruhe Wolkswagen firmasının sponsorluğunda Almanya ve Avrupa’nın diğer kentlerinde resmi ve özel davetlerde birçok konserler verdi.Ve yine Karlsruhe Wolkswagen firmasının sponsorluğunda  Newyork Metropolitan  Operası solistlerinden Tenor Eduardo Villa ,piyanist şef Carl Robert Helg, Soprano Chiristine Zoller ile birlikte geliri çocuklar yararına olmak üzere çıkarılan (Hensel Greetel) bir CD de yer aldı.

                2004 yılı Nisan ayında Karlsruhe Devlet Operasında Rejisör Doç. Yekta Kara’nın sahneye koyduğu W.Mozart’ın “Die Entfuhrung Ausdem Serail”( Saraydan Kız Kaçırma) Operasında “Pedrillo” rolünü oynadı.

             Almanya'nın ve diğer Avrupa  ülkelerinin  birçok şehirlerinde konserler ve resitaller verdi. Bu nedenle  de  2004 yılında ,Avrupa Kültür Vakfınca,Avrupada Sanatla ilgili olarak ,Türkiye'yi Avrupa Ülkelerinde  tanıtan,Türkiye'nin Avrupa Birliğine giriş çabalarına  destek sağlayan , başarılı genç Sanatçılara verilen "Avrupa Kültür Ödülü" ne layık görüldü. Ve  ödülünü , 30 Ekim 2004 tarihinde ,İstanbul Dolmabahçe Sarayında  düzenlenen ödül töreninde ,Avrupa Kültür Vakfı Başkanı Sayın Dr.Ernest Seidel'den aldı.              

                 2005 yılı Ocak ayı itibarıyla Almanya Karlsruhe Devlet Operasında, G.Donizetti’nin ”Aşk İksiri” Operasında ”Nemorino” rolünü, Mayıs ayında G.Puccini’nin “Gianni Schicchi” Operasında ”Rinnucco”, Haziran ayında P.İ. Tschaikovski’nin “Yevgene Onegin” Operasında “Lenski” rollerini oynadı.Aynı yıl içersindeAlmanya Halle Devlet operasında  Die Entführung aus dem Serail (Saraydan Kız kaçırma) oyununda misafir sanatçı olarak Pedrillo rolünü oynadı.

               2005 yılında Berlin Olimpiyat Stadyumunda oynanan, Bayern Münıh-Schalke 04  Almanya Kupası Final Maçında,Berlin Flarmoni Orkestrası eşliğinde Alman Milli Marşını seslendirdi.

            2005 Aralık ayı ve  2006 Ocak ayı itibarıyla ,  W.Mozart’ın “Die Entfuhrung Ausdem Serail”( Saraydan Kız Kaçırma) Operasında ”Pedrillo”  ve yine aynı zamanda  W.Mozart’ın  “Idomeneo”  Operasında   “Arbace “ rollerini  oynadı.

            2006 Yılı Mayıs ayında, İtalya Udine Teatro Nuovo Giovanni'de ve Trieste  Teatro Verdi de   Die  Entführung aus dem Serail(Saraydan Kız Kaçırma) Operasında Misafir Sanatçı olarak Pedrillo rolünüOynadı.

           2006 yılı Haziran ayında, 34.İstanbul Müzik festivalinde  Topkapı Sarayında Dıe Entführung aus dem Serail  oyununda Pedrillo rolunu oynadı.

          2007 0cak  ayında, Dusseldorf ‘ta UEFA gecesinde bir  konser verdi.     

         2007 yılı Haziran ve Temmuz aylarında Badısches Staatstheater Karlsruhe'de G. Verdi'nin Otello'sunda "Cassio" rolünü oynadı.

          1 Eylül 2007  de Stuttgart'ta yapılan Dünya Artistik Cimnastik Şampiyonasının açılışında,Alman Şölen Tasarımcısı,Rejisör  Enno İlka Uhde 'nin hazırladığı Şölen Programı içersinde Dünya Klasik Müziğini temsilen canlı performans sergiledi.

      Bıyık, İsviçre ,Avusturya ,İtalya , Fransa ve  Almanya’nın  birçok şehirlerinde konserler verdi.

           7 Eylül 2007 tarihinde  Avusturya Klagenfurt stadı açılışında , konser verdi.

           30 Eylül 2007 tarihinde  Stuttgart’ta Porsche Tenis Grand Prix , açılışında konser verdi

           7 Ekim 2007  tarihinde  Stuttgart’ta Porsche Tenis Grand Prix  ,kapanışında bir konser verdi.

           13 Ekim 2007 tarihinde  Mannheim Rosengarten’de  Ball der Sterne,   bir konser verdi.

           Kasım 2007 de Frankfurt  Alteroper’de  sport Presball (basın balosunda) bir konser verdi.

           27 Aralık 2007 tarihinde,Zehra Yıldız Kültür ve Sanat Vakfının geleneksel olarak düzenlediği, Soprano Zehra Yıldız'ı 10. yılında  anma gecesinde, Istanbul Atatürk Kültür Merkezinde  konuk  olarak  canlı  performans  sergiledi.

           T.C. Kültür Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nce  organize edilen 15. ASPENDOS ULUSLARARASI OPERA VE BALE FESTİVALİ'nin 7 haziran 2008 tarihindeki  GALA KONSER  programında Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ve Korosu eşliğinde canlı performans sergiledi.

           5,6, Temmuz 2008  tarihlerinde konuk sanatçı olarak  Stadt Gerlingen'de (Stuttgart) , rejisini Peter Pacher'in  yaptığı Georges Bizet'in carmen operasında   Don  Jose rolünü oynadı.

            10.Eylül 2008 tarihinde  Berlin'de ,O2 World Arena spor  salonunun  açılışında bir konser verdi.

          Bıyık, 05 Mart, 03 Nisan 15, 27, 31 Mayıs 2009 tarihlerinde Konuk Sanatçı olarak ,Badisches Staatstheater Karlsruhe'de G.Verdi'nin Otello Operasında  Cassio  rolünü söyledi.

        2009-2014 Eğitim Öğretim yılında ,İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Devlet konservatuarı ,Sahne Sanatları,Opera Anasanat Dalında Yüksek Lisansını yapmakta ve buradaki   Şan   çalışmalarını Prof. Güzin Gürel ile devam ettirmektedir.

        İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneye konan,16, 17, 19 Eylül 2009 tarihlerinde İstanbul Yıldız Sarayında sahnelenen  ve Rejisini Yekta Kara’nın yaptığı , W.A.Mozart’ın Saraydan Kız Kaçırma Operasında  "pedrillo"  rolünü oynadı.

       İstanbul Devlet Opera ve Balesi  taarafından  2009-2010  Sezonu  için    sahneye konulan  ve 11,14  Kasım 2009 - 12 Aralık 2009  - 03,05 Şubat 2010 - 09,10 Nisan 2010 tarihlerinde ,  Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera sahnesi'nde   sahnelenen , G. Puccini’nin  La Bohème Operasında  "Rodolfo "  rolünü oynadı.

       İstanbul Devlet Opera ve Balesinin 29.12.2009-  30.12.2009- 03.01.2010 tarihlerinde Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesindeki Yeni Yıl Konserinde  ve 16 ,17, 24  Nisan  2010 tarihlerinde ki   Bahar Konserinde Solist  olarak görev aldı.

     Bıyık,Viyana Volksoper ile yaptığı anlaşmayla ,ilk kez "Jenk Bieck" sahne adını kullanarak misafir sanatçı olarak;  18,22 Haziran 2010 tarihlerinde G.Verdi’nin La Traviata Operasında “Alfredo Germont”  söyledi.

     01-10 Temmuz 2010 tarihleri arasında  Güney Kore'de ,Seoul, Chuncheon,  Su Won,  Dae Gu ca., Jin Jiu  şehirlerinde Konserler verdi. 

    Volksoper Wien  de 10, 14, 17, 24  Eyül , 19 Ekim 2010 tarihlerinde  Puccini’nin Tosca Operasında “Mario Cavaradossi” söyledi.

     Badisches Staatstheater Karlsruhe Almanya'da   G.Verdi'nin  Otello operasında  3 Ekim , 03 kasım2010  ve 09 Ocak 2011 tarihlerinde   ( Cassio) yu söyledi. 

       Bıyık, 8 Ekim 2010 tarihinde Berlin Olimpiyat Stadında oynanan , Almanya-Türkiye milli futbol müsabakasında iki  ülkenin milli marşlarını seslendirdi.

       Bıyık, 15 Aralık 2010 tarihinde Kadıköy Caddebostan Kültür Merkezinde,16 Aralık 2010 tarihinde Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezinde "Zehra Yıldız Kültür vakfı"nca  düzenlenen ,X111. Zehra Yıldız'ı anma gecesinde canlı performans sergiledi.

      İstanbul Devlet Opera  ve Balesi Müdürlüğünün  düzenlediği, 30.12.2010 , 02.01.2011 tarihlerinde Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası Sahnesinde,05.01.2011 tarihinde ise Beşiktaş Fulya Sanat merkezi salonunda  "Yeni Yıl  Konseri"nde Solist olarak görev aldı.

       22.12.2010 ve 24.01.2011 tarihlerinde Ankara Opera Sahnesinde  Yekta Kara'nın rejisini yaptığı W.Mozart'ın  Saraydan Kız Kaçırma operasında Pedrillo'yu oynadı.

        27-30.Mart 2011,   04-14 Nisan 2011  tarihlerinde   Volksoper Wien de G.Verdi’nin Rigoletto Operasında “ Der Duca” yı  söyledi.

        20 Nisan 2011, 11 Mayıs 2011 tarihlerinde Ankara Opera Sahnesinde  Yekta Kara'nın rejisini yaptığı W.Mozart'ın  Saraydan Kız Kaçırma operasında Pedrillo'yu oynadı.

       Bıyık, 2. Uluslararası İstanbul Opera festivali'nde Samsun Devlet Opera ve Balesi  müdürlüğünün  sahneye koyduğu ve Rejisini Yekta Kara'nın yaptığı "Saraydan kız kaçırma "Operasında 10,11,12 Temmuz 2011 tarihlerinde ,İstanbul Yıldız sarayında Pedrillo yu oynadı....

      18-23 Temmuz 2011 tarihleri arasında yapılan Estonya -Saaremaa Opera günleri'nde(Festival) Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğünün ,Rejisi Yekta Kara'ya ait "Saraydan kız kaçırma"operasında, 19-20 Temmuz 2011 tarihlerinde, Pedrillo'yu oynadı. 21 Temmuz 2011 tarihindeki Gala konserinde  de solist olarak görev aldı.

             Bıyık,  26-29 Eylül 2011  ve   05-09 Ekim  2011  tarihlerinde   Volksoper Wien de G.Verdi’nin Rigoletto Operasında “ Der Duca” yı  söyledi.

           13-15  Ekim 2011 tarihlerinde Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğünün  Güney Kore  "2011 Daegu Uluslararası Opera Festivali" nde  ,Rejisini  Sayın Yekta Kara ,Orkestra  Şefliğini de  Devlet Opera ve  Balesi Genel Müdürü  Sayın Rengim Gökmen'in  yaptığı W.Mozart'ın Saraydan Kız Kaçırma Operasında , Pedrillo'yu oynadı.

          Bıyık, 22,29 Kasım 2011 ve 02, 16 Aralık 2011 tarihlerinde Volksoper Wien'de G.Puccini'nin Madama Butterfly operasında "Pinkerton"u oynadı.

         01.Ocak .2012 tarihinde  Varşova'da ,Varşova senfoni Orkestrası eşliğinde  yapılan Yeni yıl Konserinde Solist    olarak performans sergiledi..... 

        08 Mart 2012 tarihinde Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı ,Konser salonunda Şef Gürer Aykal yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde, Ferit Tüzün'ün Midas'ın Kulakları Operası Konser versiyonunda " Pan " rolünü oynadı.

         14-17 -19-21  Nisan 2012 ve 16-17-18-19 Ocak 2013 tarihlerinde İstanbul Devlet Opera ve Balesinin , Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesinde  Richard Strauss 'un Ariadne Naksos'ta Operasında "Kahya" rolünü oynadı....

        Bıyık, 28 Aralık 2013 (Prömiyer) -30 Aralık 2013 – 01,12.Şubat 2014- 03 , 19 Mart 2014  tarihlerinde, Ankara Opera Sahnesinde, Ankara Devlet Opera ve Balesi'nin sahneye koyduğu ve  Johann  Strauss'un Yarasa (Die Fledermaus) Operetinde , Alfred  rolünü oynadı....

           01,05 Mart 2014 tarihlerinde Ankara  Opera Sahnesinde ,Ankara Devlet Opera Ve Balesinin ,sahneye koyduğu, W.A.Mozart’ın  Saraydan Kız Kaçırma Operasında  “Pedrillo” yu söyledi..

           07  Mart 2014 tarih itibarıyla Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarında Sahne sanatları Opera  Ana Sanat dalı  öğrencilerine    “Sahne “dersleri vermektedir.

        Bıyık,    02,04- Nisan . 2014 tarihlerinde  Kadıköy Süreyya Opera Sahnesinde ,İstanbul Devlet Opera ve Bale’sinin Bahar Konserlerinde  Solist olarak görev aldı.

           Bıyık,13 Mayıs 2014 tarihinde , Zorlu Center PSM Ana Tiyatro Salonunda,İstanbul Devlet Opera  ve  Balesinin ,Şef Rengim Gökmen yönetimindeki  L.Beethoven   9 Senfoni  Konserinde Solist olarak görev aldı.

           Bıyık, 9,10 Haziran  2014 tarihlerinde , 5.  Uluslararası İstanbul Opera Festivalinde,İstanbul Arkeoloji müzeleri bahçesinde W.A. Mozart'ın Saraydan Kız Kaçırma Operasında Pedrillo'yu söyledi..

         Bıyık, 03-07 Eylül 2014 tarihlerinde, İtalya Taormina Opera Festivalinde ,Taormina Antik Tiyatro Sahnesinde Ankara Devlet Opera Ve Balesiyle ,Saraydan Kız Kaçırma Operasında Pedrillo yu söyledi

              Bıyık, 08,12,22,29 KASIM 2014 tarihlerinde,  Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğünün ,Anakara Opera Sahnesinde,  sahneye koyduğu   JOHANN STRAUSS’un    (DIE FLEDERMAUS) YARASA OPERETİ ‘nde  ALFRED  rolünü oynadı. 

              Bıyık , 28 Şubat 2015 tarihinde Şef Naci Özgüç  yönetiminde Bursa Devlet Senfoni Orkestrası  eşliğinde   L.Beethoven’ın 9. Senfonisinde Solist olarak görev aldı

               Bıyık, 24.4.2015 tarihinde İDOB’un Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesindeki İtalyan Besteciler Konseri’nde Solist olarak görev aldı..

              Bıyık,15 Haziran 2015 tarihinde 6. Uluslarearası İstanbul Opera Festivalinde ,Arkeoloji müzeleri  bahçesi  sahnesinde Saraydan Kız  Kaçırma  Operasında Pedrillo’yu oynadı..

            Bıyık, halen  sözleşmeli  Solist Sanatçı  olarak İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde  çalışmakta ve aynı zamanda misafir Sanatçı  olarak da  Avrupa'nın önemli sanat  merkezlerinde konserler vermekte ve Avrupa Operalarında görev almaktadır.

                                                  02.08.2015